Dekalog Ostatniej Szansy

Nasze Kochane Dewelo-bąbelki!

Ci z Was, którzy byli z nami w zeszłym tygodniu na Dniu Dewelopera we Wrocławiu, wiedzą doskonale, jaką petardą okazał się nasz „Dekalog Ostatniej Szansy”! Nie to, że się chwalimy – ale sami wiecie – to jest turbo ważny przekaz. Natomiast dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się zostać w papuciach w domu, mamy niespodziankę. Specjalnie dla Was, Kochani, publikujemy 10 przykazań, które po prostu musicie wziąć sobie do serca i zacząć wprowadzać w życie. To jest bardzo, bardzo proste. Poważnie, nie ma tu nic
skomplikowanego, wystarczą chęci. Także do dzieła! Chyba nie chcecie, żeby Mariusz i Balbina – świeżaki na polu deweloperskim – przegonili Was na rynku.

I. Adaptujcie inwestycje do zmian klimatu – zbierajcie deszczówkę, postawcie na naturalne źródła cienia i białe nawierzchnie odbijające promienie słońca.

Miejska wyspa ciepła rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Beton i ciemne powierzchnie kumulują ciepło w ciągu dnia i oddają w nocy. Na dodatek wieżowce działają jak góry – przyciągają chmury deszczowe. W efekcie niektóre dzielnice narażone są na nawałnice, a inne zostają suche jak pustynia przez większość część roku. Płacimy więcej za klimatyzację. Płacimy więcej za walkę ze skutkami suszy i powodzi. Płacimy więcej za skutki upałów. Czas z tym skończyć i tyle 😉

II. Retencjonujcie deszczówkę – budujcie ogrody deszczowe, rowy zagłębienia i dachy retencyjne.

Woda jest teraz na wagę złota! Dlatego wykorzystywanie deszczówki to doskonały pomysł. Jest miękka, pozbawiona chloru, lekko kwaśna. Idealna chociażby dla osiedlowych roślin. Możecie ją także wykorzystywać do prac porządkowych na terenie osiedla i sporo dzięki temu zaoszczędzić.

III. Postawcie na segregację i recykling odpadów budowlanych.

Segregacja to jedno – prosta sprawa – dodatkowe kontenery wystarczą. Ale druga kwestia to recykling. Gruz możecie wykorzystać na przykład do podbudowy drogi osiedlowej. Materiały z rozbiórki warto użyć przy projektowaniu wnętrz przestrzeni wspólnych i klatek schodowych (np. stare cegły, drewno, elementy industrialne).

IV. Oszczędzajcie przestrzeń – budujcie w górę i nie betonujcie.

Budowanie w górę umożliwia oszczędzenie miejsca i gruntów. Urban Sprawl, czyli rozrastanie się miast, jest uznawane za bardzo negatywne zjawisko. Raz, że wydzieracie przyrodzie kolejne tereny zielone, to jeszcze zmuszacie mieszkańców do wzmożonego transportu na „rozlane” osiedla. Budowa dróg dojazdowych i całej infrastruktury to spory problem – nie dość, że kosztuje dużo więcej, to jeszcze jest bardzo nie eko.

V. Nakłaniajcie mieszkańców do aktywnych zmian – promujcie kranówkę, buduj cie ścieżki edukacyjne, stawiajcie eko tablice informacyjne.

Informujcie ludzi, co jest fajne, a co nie. Promujcie eko rozwiązania. Budujcie świadomą społeczność! Wydedukowani odbiorcy to fajni odbiorcy 😉

VI. Chrońcie zastaną przyrodę i postawcie na nowe nasadzenia – w dobie suszy idealnie sprawdzą się rośliny stepowe i okrywowe oraz winobluszcz.

Bardzo ważna jest ochrona drzew na placu budowy. Jeżeli jednak drzewa trzeba ściąć, zasadźcie nowe gatunki – dostosowane do lokalnych warunków i do klimatu. Winobluszcz jest smogowym killerem, nie bójcie się go. Tak samo trawy stepowe, krzewy, byliny itd.

VII. Dbajcie o zwierzęta. Zaprojektujcie poidełka, budki dla jeżyków albo tunele dla żab.

Banalnie proste. Poidełka dla zwierzaków na przykład mogą okazać się dodatkowo świetną radochą dla dzieci. Możecie wykorzystać do ich zapełniania wodę deszczową, ale pamiętajcie – woda zawsze musi być świeża.

VIII. Dbajcie o czyste powietrze – wybierajcie rozwiązania niskoemisyjne, np. panele fotowoltaiczne.

Bardzo nasz cieszy, że deweloperzy są coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o czystą energię. Czas na rewolucję! 😊

IX. Promujcie zdrową mobilność – przygotujcie miejsca parkingowe dla rowerów, car sharingu i walczcie o lokalny transport publiczny.

Każdy wie, że poranki w mieście bywają uciążliwe dla kierowców. Chodzi przede wszystkim o korki. Ale sznur samochodów o 7:00 rano to także problem eko. Auta produkują gigantyczne ilości gazów. I tak dzień w dzień. Ale jest na to sposób! Wystarczy przesiąść się na rower albo przynajmniej wsiąść do autobusu. Jako deweloperzy możecie też promować elektromobilność i montować ładowarki do e-samochodów w garażach.

X. Wprowadzajcie w życie rozwiązania z poradnika Eco Avengers, który dostępny będzie już niedługo.

Co tu dużo mówić – po prostu działajcie! 😉