Dokąd to wszystko zmierza?

Tak, nas również tak jak i Was zaskoczyła pandemia koronawirusa. Tak jak pewnie i Wy pracujemy zdalnie (tym, którzy zostali na posterunku: lekarzom, policjantom, sklepikarzom, piekarzom i wszystkim innym baaaardzo dziękujemy). Po przeczytaniu paru książek, obejrzeniu kilku seriali, wielogodzinnych grach w planszówki i rozmowach z najbliższymi przyszedł czas na refleksje. 

Dokąd to wszystko zmierza? 

Ogólnoświatowa kwarantanna udowodniła nam, jak bardzo dobrze natura radzi sobie bez nas. Zanieczyszczenie powietrza w miastach znacząco się zmniejszyło, woda w kanałach weneckich jest przezroczyście czysta, ba, pojawiły się w niej ławice rybek, na Sardynii w porcie zawitały z kolei delfiny! Kiedy my siedzimy zamknięci w domach, czekając na kolejną premierę serialu, przyroda odżywa i ma się najlepiej od dawna. Ale przecież nie o to chodzi, byśmy już na zawsze zostali w domach i pozbawili się możliwości korzystania z jej uroków. Co więc powinniśmy zrobić? Odpowiedź jest prosta – wyciągnąć wnioski.

Skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego Ci brakuje! 

Wiele osób w ostatnim czasie ograniczyło zakupy (nie mówimy tu oczywiście o papierze toaletowym czy makaronie – tutaj pobiliśmy rekordy). Nagle zdaliśmy sobie jednak sprawę, że niekoniecznie potrzebujemy nowych spodni, sukienek czy gadżetów elektronicznych. To, co mamy zaczęło nam w zupełności wystarczać. Sklepy próbują kusić nas promocjami i darmową dostawą, jednak spadki sprzedaży w niektórych branżach (np. w odzieżowej) są znaczące. Brawo my! (Btw. kwarantanna domowa to dobry czas, żeby zrobić porządki w naszych szafach i wyciągnąć z nich dawno nie noszone ciuszki! Ucieszą się, gdy znowu ujrzą światło dzienne). Wniosek ten dotyczy także innych sfer naszego życia – dostrzeżmy to co mamy, zamiast ciągle podążać za wykreowanymi przez nas potrzebami, które w dużej mierze przyczyniają się do dewastacji naszej planety. Dawno nigdzie nie byłeś? Zrób wycieczkę do pobliskiego lasu, parku, nad jezioro (oczywiście w pojedynkę lub z max. jedną osobą – wszystko zgodnie z zaleceniami rządu;)), zamiast z tęsknotą myśleć o wakacjach „All inclusive”. Podsumowując – szczególnie teraz – nie kupujmy, a oszczędzajmy, bo…

Kryzys gospodarczy jest nieunikniony

Do tej pory nasze nawoływania znajdowały aprobatę u ograniczonej liczby entuzjastów. Wydaje się jednak, że zasada „3 x R – Reduce, Reuse, Recycle” nabierze od teraz nowego znaczenia. Według ekspertów z dziedziny ekonomii rosnąca rola ekologii zmusi nas do weryfikacji naszych potrzeb, a nowy system gospodarczy będzie musiał dostosować model konsumpcji i styl życia do barier ze strony środowiska. Co to oznacza? Czas wziąć na poważnie wskazówki ekoświrów i wprowadzić zmiany w naszym życiu i polityce naszych firm. Jak to się mówi, każdy kryzys to dla wielu nieunikniony upadek, ale i szansa na sukces. Kto pierwszy ją dostrzeże, ten wygra. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *