Kukułeczka kuka, klient mieszkania szuka

Ile to razy ktoś narzekał na wrzeszczące wrony albo na gołębie? I tak co roku, ciągle to samo. A po co? Lepiej mieć za przyjaciela ptaka niż ciągle z nim walczyć (wrony mają doskonalą pamięć. Zapamiętują twarze ludzi z osiedla i potrafią uprzykrzyć życie tym wszystkim, którzy je płoszą). Mały ptak, duży ptak – ptak to wielka sprawa, tylko trzeba się z nim zaprzyjaźnić. A czasami nawet oswoić, żeby dobrze śpiewał. Warto go o to poprosić. Jak się dobrze nastroi, jak przyjdzie mu ochota … to i pół dnia i pół nocy będzie ćwierkał i chichotał.  

I tak na przykład taka sikoreczka. Mała, sprytna, energiczna. Zwinna, bystra, fantastyczna… Sikorki to mistrzynie w polowaniu na komary i gryzące meszki. Szacuje się, że dziennie potrafią zjeść nawet do kilkuset takich drobnych insektów. Małą larwą też nie pogardzą. Uwaga! Ciekawostka – pan sikorek z natury rzeczy wydaje się wolniejszy… bo nie ma czasu! W sezonie wiosenno-letnim ma kilka żon i to jednocześnie. Bystrzak, spryciarz, kombinator. Daje radę niestrudzenie. 

A na przykład taki jerzyk? Jaskółeczka? Zawsze w locie, wszystko w locie, raz dwa i po kłopocie. No cóż różne rzeczy robi się ekspresem (żeby sąsiad nie zobaczył). I tak w szybkim biegu codziennego życia, w ciągu jednego dnia potrafi zjeść do kilku tysięcy komarów i innego robactwa.

No i wróbelek. Absztyfikancik, lowelas, ba… babiarz-kabareciarz. Ta piękna, tamta ładniejsza, a ta z pod ósemki najpiękniejsza. Leń, wygodniś, bawidamek, stroszy piórka z kolegami. Ale… chwastom, mszycom nie przepuści. Uwielbia nasiona traw i innych roślin, nie pozwala chwastom roznosić się po okolicy. I taki wróbelek elemelek to pogromca mszyc – największych szkodników wśród roślin. 

A teraz na poważnie. Ptaki są wskaźnikami czystości środowiska w otoczeniu człowieka. Występują tylko tam, gdzie powietrze jest dobrej jakości. Nigdy nie pojawią się w zatrutym środowisku. Ptaki są rehabilitantami ludzkich, strudzonych głów. Udowodniono to naukowo – śpiew ptaków uspakaja nerwice i agresję. Ptaki przez swoją obecność wzbogacają atrakcyjność osiedli, które dzięki ich obecności wydają się bardziej domowe. A jak dobrze zrobić ptakom? O tym wszystkim w nowej ulotce Eco Avengers – „Ochrona ptaków przez dewelopera”, dostępnej w zakładce DO POBRANIA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *