Smutny Dzień Ziemi

To miało być w 2050 roku. Później przyspieszyło i miało się zacząć w 2030. Ale stało się tak, że odległa płonąca Australia nie jest tylko widokiem z telewizora, ale tragedią, która rozgrywa się obok nas.

Biebrza płonie! Pożar wymknął się spod kontroli, płoną setki hektarów naszego polskiego skarbu natury. Jest za sucho, żeby mogła funkcjonować przyroda, której częścią jest człowiek. Żyjemy w miastach, już nie tak odpornych na suszę jak miało to być w 2050 lub 2030 roku. Musimy szybko dostosować się do naszego najbliższego otoczenia i do prędkości, z jaką następują nieodwracalne zmiany.

Dzisiaj jest Dzień Ziemi. Jeden mały gest, jedna dobra myśl i wspólne działanie dadzą nam wszystkim to, o czym marzymy w naszych projektach i inwestycjach. Susza, a konkretnie gorąco dopiero nadchodzi. Co zrobić tu i teraz?

1. Wprowadź zmiany w harmonogramie prac pielęgnacyjnych na swoich osiedlach. Ogranicz częstotliwość koszenia lub je wyeliminuj. Chociażbyś mocno się starał, nie dasz rady podlewać tak intensywnie, żeby trawnik był ciągle zielony. To za duży wydatek, a ludzie w czasie problemów ekonomicznych oszczędzają. Zaczną zwracać uwagę, że wydajesz za dużo pieniędzy, że nie słuchasz, że nie uwzględniasz ostrzeżeń, o których
mówi już cały świat.

2. W swoich projektach zieleni zmień na już i na szybko gatunki drzew, krzewów i innych roślin, które muszą rosnąć w stale wilgotnej ziemi. Posadź rośliny, które potrafią wytrzymać przesuszenie i takie, których nie ugotuje wysoka temperatura.

3. Jeśli prowadzisz swoją realizację, zachowaj tyle zieleni, ile możliwe. Pozostawione drzewa dają sukces. Wytniesz – przegrasz. Zachowasz – wygrasz. Ludziom się to spodoba.
Ochłoda latem w cieniu drzew przyniesie im ulgę

4. Daj ptakom, pszczołom i innym zwierzętom pić! Zniknęły kałuże, wysychają rzeki i jeziora. Zwierzęta nie mają wody do przeżycia. A osiedle bez zwierząt jest martwe.
Postaw pojemniki, poidła dla zwierząt

5. Chroń wodę, zbieraj wodę, dobrze gospodaruj wodą. Nie odprowadzaj jej na siłę z osiedla. Bo przegrasz. Próbuj zmodernizować projekt albo wykonanie tak, aby zachować wody deszczowe i z nich korzystać. Każdy deszcz (ale nie ulewa i nie deszcz nawalny) to dla Ciebie zysk. Dzięki wodzie deszczowej podlejesz rośliny, spłuczesz kurz, brud i zaoszczędzisz. Woda, którą zgromadzisz na osiedlu podniesie jakość powietrza – woda w powietrzu łączy cząsteczki pyłów, które szybko opadają

6. Edukuj. Słuchaj i obserwuj co się dzieje. Jeśli trzeba, jeśli możesz to pomóż. Zadecyduj i
zmień projekt, zamówienie czy wykonanie na takie, które będzie lepsze dla przyrody

7. Jeśli możesz – pomóż walczyć z pożarami (a tych będzie coraz więcej), chociażby drobną wpłatą finansową. Bo co się stanie, jeśli pożar łąki, lasu „podejdzie” pod osiedle, które budujesz albo które oddałeś do użytkowania? Armagedon

Ta susza nie przyszła na chwilę. Może spadnie trochę deszczu z nieba. Może będzie się nam wydawało, że złapaliśmy oddech. Tak, faktycznie, ale na krótko. Po oddechu żar z nieba będzie coraz mocniejszy.

Zajrzyj do wydanego przez nas Ekoprzewodnika. Znajdziesz tam inspiracje do działania na już, na szybko, na teraz.

EKOPRZEWODNIK

Zdjęcie: Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *