Pierwszy dzień lata – uf, jak gorąco!

Jak ekologicznie regulować temperatury w biurach, mieszkaniach i na osiedlach?

O przyjemnym, ciepłym lecie możemy pomarzyć. Lata będą gorące, duszne, z bardzo wysokimi temperaturami. Ekstremalnych nocy, takich jak w tropikach będzie coraz więcej. I w takiej atmosferze będziemy musieli mieszkać. Nie przeprowadzimy się w chłodniejsze miejsca, bo gorąco i upalnie będzie wszędzie. Musimy zacząć dobrze i rozsądnie przygotowywać się na takie momenty. Montowanie klimatyzacji nie będzie jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Wychłodzony organizm człowieka w klimatyzowanym pomieszczeniu, w nagłym kontakcie z rozgrzanym powietrzem poza mieszkaniem może doznać szoku termicznego – to nigdy nie kończy się dobrze. Do tego stale rosnące koszty energii elektrycznej – to też dobrze nie wróży. Musimy nauczyć się panować nad temperaturą i energią, którą dostaniemy wraz z silnie grzejącym słońcem. Musimy na nowo organizować nasze biura, mieszkania i osiedla

Przede wszystkim – jeśli można, nie betonujemy powierzchni. Nie wylewamy ton betonu, nie montujemy wszędzie szczelnych powierzchni pieszych, jezdnych i parkingowych. Beton kumuluje o 20 % więcej energii słońca niż rabata z drzewami i krzewami. Nagrzany beton w ciągu dnia, nocą oddaje skumulowaną energię. W rezultacie nasze otoczenie może być nawet o 10 stopni cieplejsze niż przedmieścia. Przepuszczalne powierzchnie obniżają temperaturę przez możliwość przesiąkania wody. A woda zawsze chłodzi i podnosi komfort życia. Wilgotność powietrza na osiedlach z przepuszczalnymi powierzchniami może być aż o 30 % większa, niż na zabetonowanym osiedlu. Te 30 % to wygoda, łatwiejsze oddychanie i mniejsze zapylenie powietrza. Po prostu zdrowszy oddech. I pamiętajmy. Zbieramy wodę, koniecznie!

Od zielonego nie ma ucieczki. Zielone to najprostsza metoda do chłodzenia osiedli i miast w czasie upałów.
– Sadzimy drzewa i krzewy.
– Sadzimy rośliny, które są odporne na działanie obecnych zmian klimatu.
– Sadzimy takie drzewa, które mają rozłożyste korony. Bo to one zatrzymają najwięcej tego żaru płynącego prosto z nieba. Drzewa kolumny, drzewa o wyprofilowanych koronach wychodzą z mody. Musi być dużo liści, a przebijające się promienie słoneczne przez korony drzew muszą być rozproszone. W przeciwnym razie nie znajdziemy chwili wytchnienia od upałów.

Ps. 1. Osiedlowe lub miejskie wyspy zieleni z drzewami są doskonałymi miejscami do spotkań i aktywizacji sąsiedzkiej. Warto więc sadzić drzewa i to dużo drzew.
Ps. 2. Zielone ściany i parawany. Jedna zielona ściana może schłodzić całą ścianę budynku od 4 do 12 st. C!

A co robimy w domu, w swoich mieszkaniach? Przede wszystkim zasłaniamy okna. Montujemy rolety zewnętrzne, wewnętrzne, kotary lub rolety. Najefektywniejsze w chłodzeniu są te o jasnych kolorach. Kiedyś były niemodne, teraz wracają i to od razu na salony. Nie dopuszczamy do przegrzania mieszkań! Nie kumulujemy energii, nie nagrzewamy naszych mieszkań. W przeciwnym razie noc może być koszmarnie duszna. Udowodniono, że uprawa kwiatów przed oknami może zatrzymać nawet 12 % energii promieniowania słońca – warto zazielenić swój balkon, taras lub postawić odpowiednie kwiaty doniczkowe na parapecie. Korzystamy również z… przeciągu. Kontrolowany i wymuszony ruch powietrza wywołany przeciągiem może schłodzi mieszkanie i to aż o 10 st. C. W mieszkaniach dbamy również o sprawność wentylacji. Dobrze funkcjonująca i czysta wentylacja szybciej chłodzi mieszkanie nocą. Wymuszony różnicą temperatur ruch powietrza wewnątrz budynku i na zewnątrz zapewni nam lepszy i spokojniejszy sen. A wszyscy przecież wiemy, że nocą organizm ludzki regeneruje się najlepiej. Trzeba również wspomnieć o umiejętności wietrzenia naszych mieszkań w czasie upałów. Wietrzymy tylko rano i wieczorem, nigdy w ciągu dnia. Wietrząc pomieszczenia w odpowiednim czasie mamy szansę na utrzymanie jak najdłużej przyjemnej dla nas temperatury. Ponadto wieczorne i nocne wietrzenie chłodzi wewnętrzne ściany budynku.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby wytrzymać upał i być eko? Często najchłodniejszym miejscem w mieszkaniu jest łazienka – warto otworzyć drzwi do łazienki. Ponadto wyłączamy wszelkie urządzenia elektryczne generujące ciepło w mieszkaniu.  

Więcej o regulowaniu temperatury i zazielenianiu przestrzeni przeczytacie w Ekoprzewodniku: Ekoprzewodnik Eco Avengers

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *