Pobijmy wspólnie rekord Guinnessa!

Włącz się w akcję i wspólnie budujmy dla owadów!

W ostatnich latach napływają coraz bardziej niepokojące dane, które wskazują na zmniejszającą się liczebność owadów w środowisku – w ciągu ostatnich 30 lat wyginęło nawet do 75% owadów latających na niektórych obszarach Europy Zachodniej. Dlatego trzeba działać! Jako Polski Związek Firm Deweloperskich pod egidą własnej inicjatywy Eco Avengers, postanowiliśmy wzmocnić świadomość społeczną na ten bardzo istotny z perspektywy egzystencji każdego z nas temat. Stworzymy największy na świecie domek dla owadów i tym samym pobijemy rekord Guinnessa! 

Modularny domek otwarty na wszystkie rodzaje owadów 

Projektując nasz domek dla owadów, czy może szerzej dla stawonogów, a nawet i dla bezkręgowców, staraliśmy się poszukać tych rozwiązań, które umożliwiłyby zamieszkanie, czy odwiedzanie go przez wiele ekologicznych grup tych organizmów. Zaprojektowany we współpracy z architektem Pawłem Wołejszą i edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim domek będzie w rzeczywistości domkiem modularnym składającym się z ponad 140mniejszych domków (każdy o wymiarach 1,5m wysokości x 1m szerokości i 0,8m głębokości). Następnie domki będziemy rozdysponowywać pomiędzy podmioty zainteresowane nieodpłatnym odebraniem od nas domku i ulokowanie go na terenie np. swojej inwestycji. Ponadto każdy domek będzie spełniał walor edukacyjny, na którym zależy nam najbardziej. Na jego spadzistym dachu umieścimy planszę edukacyjną. 

Kiedy zamierzamy bić rekord? 

Samo bicie rekordu Guinnessa planujemy na 22 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej w miejscu na terenie Warszawy, które jeszcze Państwu ogłosimy. Wydarzenie rozpocznie się już 19 maja i z każdym dniem zamierzamy wypełniać wspólnie kolejne domki tym, co dla owadów najlepsze z perspektywy ich osiedlenia się: słomą, korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Podczas finału 22 maja stworzymy z domków jednolitą konstrukcję i udokumentujemy nasz rekord. Następnie domki rozjadą się po miejscach, w których docelowo staną. 

Jak można włączyć się w akcję? 

“Zachęcamy do włączania się w inicjatywę odbierając nieodpłatnie domek osobiście. Będzie to fantastyczny gest podkreślający zaangażowanie firm i instytucji w ochronę otaczającej nas przyrody” – stwierdził Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD. Jeśli byliby Państwo zainteresowani dostarczeniem go w określone miejsce, wystarczy pokryć koszt transportu. Można też wybrać możliwość odbioru domku spersonalizowanego nazwą i logotypem firmy oraz informacją o włączeniu się w akcję i wsparciu „cegiełką” bioróżnorodności biologicznej (w wysokości 499 zł). 

Budujemy dla owadów! 

Jesteśmy przekonani, że powstanie takiego modularnego Domku zwiększy różnorodność biologiczną co przełoży się na powstanie bardziej zróżnicowanych i funkcjonalnych ekosystemów miejskich. Wierzymy, że już wkrótce w naszej willi pojawią się zarówno samotne pszczoły zapylające, polujące na mszyce złotooki, zajadające się szczątkami roślinnymi stonogi, jak i zimujące w zakamarkach chrząszcze. 

Zgłoś się po domek lub zadaj pytanie pod adresem: biuro@pzfd.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *